ពី​ទិន្នន័យ​ទៅ​ជា​សកម្មភាព​៖​ ការ​ពង្រឹង​ព័ត៌មាន​បរិស្ថាន​សម្រាប់​សហគមន៍​
កាលពី​ថ្ងៃ​ទី​១០​ ខែកុម្ភៈ​ ឆ្នាំ​២០២៦​ អង្គការ​ទិន្នន័យ​អំពី​ការ​អភិវឌ្ឍ​(​អូ​ឌី​ស៊ី​)​ បាន​រៀបចំ​សិក្ខាសាលា​រយៈពេល​មួយ​ព្រឹក​ ក្រោម​ប្រធានបទ​ ការ​ពង្រឹង​ផល​ជះ​ជា​វិជ្ជមាន​នៃ​ទិន្នន័យ​បរិស្ថាន​ ដីធ្លី​ និង​ធនធានធម្មជាតិ​។​ សិក្ខាសាលា​នេះ​មាន​អ្នកចូលរួម​ចំនួន​ ២៣​នាក់​ ក្នុង​នោះ​មាន​ស្រី​ចំនួន​ ១២​នាក់​ ដែល​ជា​តំណាង​សមាជិក​អង្គការ​សង្គម​ស៊ី​វិល​ មក​ពី​រាជធានី​ភ្នំពេញ​ ខេត្តកំពត​ ខេត្តរតនគិរី​ ខេត្តកោះកុង​ និង​ខេត្តស្ទឹងត្រែង​។​
សិក្ខាសាលា​នេះ​គឺជា​លទ្ធផល​សំខាន់​នៃ​កិច្ចសហការ​កម្មសិក្សា​រវាង​អូ​ឌី​ស៊ី​ និង​សាកលវិទ្យាល័យ​ជាតិ​អូស្ត្រាលី​ (ANU)​។​ អ្នក​ហាត់​ការ​ ANU​ ចំនួន​បួន​រូប​ គឺ​ កញ្ញា​ Katie​ Macdonald,​ កញ្ញា​ Indah​ Jenkins,​ លោក​ Cody​ Williams​ និង​លោក​ David​ Back​ បាន​ធ្វើការ​ស្រាវជ្រាវ​ លើ​ប្រធានបទ​ដែល​មាន​ចំណងជើង​ថា​ ទិន្នន័យ​សម្រាប់​ការ​អភិវឌ្ឍ​៖​ ការ​វាយតម្លៃ​ការ​ប្រើប្រាស់​ និង​ផល​ជះ​ជា​វិជ្ជមាន​ នៃ​ទិន្នន័យ​បរិស្ថាន​ ដីធ្លី​ និង​ធនធានធម្មជាតិ​របស់​អូ​ឌី​ស៊ី​ ។​ គម្រោង​ស្រាវជ្រាវ​ ANU​ និង​ អូ​ឌី​ស៊ី​ ពិនិត្យ​មើល​របៀប​ដែល​អ្នក​ពាក់ព័ន្ធ​ប្រើប្រាស់​ទិន្នន័យ​របស់​អូ​ឌី​ស៊ី​ ជា​ពិសេស​ទិន្នន័យ​បរិស្ថាន​ ដីធ្លី​ និង​ធនធានធម្មជាតិ​ ដើម្បី​ជួយ​ដល់​ការ​សម្រេចចិត្ត​ ការ​តស៊ូ​មតិ​ ការ​រាយការណ៍​ និង​ដំណើរការ​តាមដាន​ និង​ការ​ស្រាវជ្រាវ​។​ តាម​រយៈ​ការ​កំណត់​ចំណុចខ្លាំង​ និង​ចំណុច​ខ្វះខាត​ នៅ​ក្នុង​ការ​ប្រើប្រាស់​ទិន្នន័យ​បច្ចុប្បន្ន​ ការ​ស្រាវជ្រាវ​មាន​គោលបំណង​ ជូនដំណឹង​ដល់​គោលបំណង​យុទ្ធសាស្ត្រ​របស់​អូ​ឌី​ស៊ី​ និង​គាំទ្រ​ដល់​ការ​បង្កើត​គោលនយោបាយ​ផ្អែក​លើ​ភស្តុ​តាង​ ការ​អភិវឌ្ឍ​ប្រកបដោយ​ចីរភាព​ និង​គណនេយ្យ​ភាព​នៅ​កម្ពុជា​។​
សិក្ខាសាលា​នេះ​បាន​ចាប់ផ្តើម​ជាមួយនឹង​ការ​ថ្លែង​សុន្ទរកថា​បើក​របស់​លោក​ ធី​ ទ្រី​ នាយក​ប្រតិបត្តិ​នៃ​អង្គការ​អូ​ឌី​ស៊ី​ ដែល​បាន​ស្វាគមន៍​អ្នកចូលរួម​ និង​បាន​លើក​ឡើង​ពី​សារៈសំខាន់​នៃ​ការ​ចូលរួម​ពី​ភាគី​ពាក់ព័ន្ធ​ក្នុង​ការ​ធ្វើ​ឱ្យ​លទ្ធភាព​ទទួល​បាន​ទិន្នន័យ​ ភាព​ពាក់ព័ន្ធ​ និង​ផល​ជះ​ជា​វិជ្ជមាន​ កាន់​ប្រសើរ​ឡើង​។​ លោក​បាន​បញ្ជាក់​សារ​ជា​ថ្មី​ពី​ការ​ប្តេជ្ញា​ចិត្ត​របស់​អូ​ឌី​ស៊ី​ នៅ​ក្នុង​ការ​គាំទ្រ​ដល់​ការ​សម្រេចចិត្ត​ដោយ​ផ្អែក​លើ​ភស្តុ​តាង​ និង​ធានា​ថា​ទិន្នន័យ​ពិតជា​បម្រើ​ទៅ​ដល់​សហគមន៍​ និង​តួអង្គ​សង្គម​ស៊ី​វិល​។​
​សិក្ខាសាលា​របស់​យើង​ត្រូវ​បាន​បន្ត​ដោយ​ការ​ធ្វើ​បទ​បង្ហាញ​ពី​លោក​ ឡុ​ច​ កល្យាណ​ អ្នក​ស្រាវជ្រាវ​ទិន្នន័យ​ និង​ ឯកទេស​ GIS​ នៅ​ អូ​ឌី​ស៊ី​ ដែល​បាន​ណែនាំ​ពី​តម្លៃ​ស្នូល​របស់​អូ​ឌី​ស៊ី​ វេ​ប​សាយ​អូ​ឌី​ស៊ី​ និង​សំណុំ​ទិន្នន័យ​សំខាន់ៗ​ទាក់ទង​នឹង​ដីធ្លី​ បរិស្ថាន​ និង​ធនធានធម្មជាតិ​។​ បទ​បង្ហាញ​នេះ​បាន​បង្ហាញ​ពី​របៀប​ដែល​ទិន្នន័យ​របស់​អូ​ឌី​ស៊ី​ គាំទ្រ​ដល់​ការ​ស្រាវជ្រាវ​ ការ​ត្រួតពិនិត្យ​គម្រោង​អភិវឌ្ឍន៍​ ការ​រៀបចំ​គម្រោង​ និង​ការ​ចូលរួម​ពី​ភាគី​ពាក់ព័ន្ធ​។​
អ្នកចូលរួម​បាន​ចែករំលែក​មតិ​កែ​លម្អ​លើ​ការ​ធ្វើ​ឱ្យ​លទ្ធភាព​ទទួល​បាន​ទិន្នន័យ​កាន់​ប្រសើរ​ឡើង​ ជា​ពិសេស​តម្រូវការ​មាតិកា​ជា​ភាសា​ខ្មែរ​កាន់តែ​ច្រើន​ និង​ការ​បកប្រែ​ពាក្យ​បច្ចេកទេស​ឱ្យ​កាន់តែ​ច្បាស់​។​ ពួក​គេ​ក៏​បាន​ស្នើ​ឱ្យ​ពង្រឹង​ការ​ផ្សព្វផ្សាយ​តាម​រយៈ​មាតិកា​ផ្សព្វផ្សាយ​ខ្លីៗ​នៅ​លើ​បណ្តាញ​សង្គម​ វី​ដេ​អូ​ពន្យល់​ និង​ការ​ធ្វើ​បច្ចុប្បន្នភាព​គេហទំព័រ​ជា​ប្រចាំ​។​ ការ​ព្រួយបារម្ភ​ត្រូវ​បាន​លើក​ឡើង​អំពី​សំណុំ​ទិន្នន័យ​ហួស​សម័យ​ ជា​ពិសេស​នៅ​ក្នុង​វិស័យ​ដូច​ជា​ ទំនប់​វា​រី​អគ្គិសនី​ ឧស្សាហកម្ម​និស្សា​រណកម្ម​ និង​គម្រប​ព្រៃឈើ​ ខណៈ​ដែល​អ្នកចូលរួម​ក៏​បាន​ស្នើ​សុំ​ធនធាន​បន្ថែម​ដូច​ជា​ឯកសារ​រូបថត​នៃ​តំបន់​ការពារ​ និង​មគ្គុទ្ទេសក៍​វី​ដេ​អូ​ ដើម្បី​ជួយ​សហគមន៍​រុករក​ និង​ប្រើប្រាស់​សំណុំ​ទិន្នន័យ​ និង​វេ​ប​សាយ​អូ​ឌី​ស៊ី​ឱ្យ​កាន់តែ​មាន​ប្រសិទ្ធភាព​។​
​អ្នក​ហាត់​ការ​ ANU​ បាន​បង្ហាញ​ពី​សកម្មភាព​ស្រាវជ្រាវ​របស់​ពួក​គេ​នៅ​ក្នុង​ប្រទេស​កម្ពុជា​ ដោយ​ពន្យល់​ពី​ការ​ចូលរួម​របស់​ពួក​គេ​ជាមួយ​ភាគី​ពាក់ព័ន្ធ​មក​ពី​ រដ្ឋាភិបាល​ សង្គម​ស៊ី​វិល​ សហគមន៍​ និង​ប្រព័ន្ធ​ផ្សព្វផ្សាយ​។​ តាម​រយៈ​ការ​ពិភាក្សា​ជា​ក្រុម​ អ្នកចូលរួម​បាន​ចែករំលែក​ពី​របៀប​ដែល​ពួក​គេ​បច្ចុប្បន្ន​ប្រើប្រាស់​ទិន្នន័យ​ដីធ្លី​ និង​បរិស្ថាន​ សម្រាប់​ការ​ស្រាវជ្រាវ​ ការ​តស៊ូ​មតិ​ ការ​រចនា​គម្រោង​ ការ​ត្រួតពិនិត្យ​ និង​ការ​យល់​ដឹង​របស់​សហគមន៍​។​ ពួក​គេ​បាន​សង្កត់ធ្ងន់​ថា​ ទិន្នន័យ​ដែល​អាច​ទុកចិត្ត​បាន​ អាច​ពង្រឹង​ដល់​ការ​ចូលរួម​ជាមួយ​អាជ្ញាធរ​ គាំទ្រ​ការ​តស៊ូ​មតិ​ផ្អែក​លើ​ភស្តុ​តាង​ និង​ជួយ​សហគមន៍​ការពារ​ធនធានធម្មជាតិ​ និង​ជីវភាព​រស់នៅ​។​
អ្នកចូលរួម​បាន​កត់​សម្គាល់ថា​ទិន្នន័យ​មាន​ភាព​ងាយស្រួល​ក្នុង​ការ​ប្រើប្រាស់​នៅ​ពេល​ដែល​វា​ មាន​រចនាសម្ព័ន្ធ​ល្អ​ មាន​ជា​ភាសា​ខ្មែរ​ និង​ភាសា​អង់គ្លេស​ បង្ហាញ​តាម​រយ​:​ទស្សនីយភាព​ ធ្វើ​បច្ចុប្បន្នភាព​ជា​ប្រចាំ​ និង​គាំទ្រ​ដោយ​ការ​ណែនាំ​ច្បាស់លាស់​ទៅ​កាន់​អ្នក​ប្រើប្រាស់​ច្បាស់លាស់​។​ ទោះជា​យ៉ាងណា​ក៏​ដោយ​ បញ្ហា​ប្រឈម​នៅ​តែ​មាន​ រួម​ទាំង​ទិន្នន័យ​ហួស​សម័យ​ ឧបសគ្គ​ភាសា​ ការ​ផ្ទុក​ព័ត៌មាន​លើស​ចំណុះ​ អក្ខរកម្ម​ឌី​ជី​ថ​ល​នៅ​កម្រិត​សហគមន៍​នៅ​មាន​កម្រិត​ និង​ការ​លំបាក​ក្នុង​ការ​ចូល​ប្រើ​ទិន្នន័យ​តាម​រយៈ​ឧបករណ៍​ចល័ត​។​
អ្នកចូលរួម​ក៏​បាន​ពិភាក្សា​អំពី​បញ្ហា​ប្រឈម​នៃ​ការ​ប្រាស្រ័យ​ទាក់ទង​ទិន្នន័យ​ និង​ព័ត៌មាន​ទៅ​កាន់​ភាគី​ពាក់ព័ន្ធ​ក្នុង​សហគមន៍​។​ ការ​ប្រាស្រ័យ​ទាក់ទង​មាន​ប្រសិទ្ធភាព​ជាង​នៅ​ពេល​ដែល​ទិន្នន័យ​អាច​ ជឿ​ទុកចិត្ត​បាន​ ការ​ធ្វើ​ទស្សនីយភាព​ និង​គាំទ្រ​ដោយ​បណ្តាញ​ដែល​អាច​ទុកចិត្ត​បាន​ និង​នៅ​ពេល​ដែល​សហគមន៍​ទទួល​បាន​ជំនួយ​ក្នុង​ការ​រៀបចំ​ និង​ផ្ទៀងផ្ទាត់​ព័ត៌មាន​។​ ទោះជា​យ៉ាងណា​ក៏​ដោយ​ ការ​ប្រាស្រ័យ​ទាក់ទង​កាន់តែ​ពិបាក​នៅ​ពេល​ដែល​អក្ខរកម្ម​ឌី​ជី​ថ​ល​ និង​ការ​ចូល​ប្រើ​អ៊ីនធឺណិត​មាន​កម្រិត​នៅ​តាម​តំបន់​ជនបទ​ នៅ​ពេល​ដែល​ព័ត៌មាន​មាន​ភាព​រសើប​ ឬ​នៅ​ពេល​ដែល​មាន​ចន្លោះ​ខ្វះខាត​ ក្នុង​ការ​ជឿ​ទុកចិត្ត​គ្នា​ តម្លាភាព​ ឬ​ការ​ចូលរួម​រវាង​សហគមន៍​ និង​អាជ្ញាធរ​។​ ធនធាន​ហិរញ្ញវត្ថុ​ និង​បច្ចេកទេស​មាន​កម្រិត​ក៏​ត្រូវ​បាន​កំណត់​ថា​ជា​ឧបសគ្គ​ចំពោះ​ការ​ប្រាស្រ័យ​ទាក់ទង​ និង​ការ​ចូលរួម​ប្រកបដោយ​ប្រសិទ្ធភាព​ផង​ដែរ​។​
ជា​រួម​ អ្នកចូលរួម​បាន​សម្តែង​ការ​កោតសរសើរ​យ៉ាង​ខ្លាំង​ចំពោះ​អូ​ឌី​ស៊ី​ ដែល​ជា​ថ្នាល​ទិន្នន័យ​បើក​ទូលាយ​ និង​ជា​ធនធាន​ចំណេះដឹង​ដែល​អាច​ទុកចិត្ត​បាន​ ដោយ​អ្នកចូលរួម​ម្នាក់​បាន​ពណ៌នា​អូ​ឌី​ស៊ី​ ថា​ ដូច​ជា​គ្រូបង្រៀន​ ក្នុង​ការ​ជួយ​ពួក​គេ​ឱ្យ​យល់​ពី​បញ្ហា​បរិស្ថាន​។​ ពួក​គេ​បាន​ផ្តល់​អនុសាសន៍​ឱ្យ​ពង្រឹង​ការ​ណែនាំ​អ្នក​ប្រើប្រាស់​ ពង្រីក​ការ​បណ្តុះបណ្តាល​ និង​ការ​កសាង​សមត្ថភាព​សម្រាប់​សហគមន៍​ និង​យុវជន​ ធ្វើ​បច្ចុប្បន្នភាព​សំណុំ​ទិន្នន័យ​ រៀបចំ​សំណុំ​ទិន្នន័យ​ឱ្យ​កាន់តែ​ច្បាស់​ ពង្រីក​ការ​គ្របដណ្តប់​លើ​វិស័យ​បន្ថែម​ និង​ពង្រឹង​ការ​ផ្សព្វផ្សាយ​នៅ​កម្រិត​សហគមន៍​។​
សិក្ខាសាលា​នេះ​បាន​បញ្ចប់​ដោយ​វគ្គ​អន្តរ​កម្ម​ដែល​អនុញ្ញាត​ឱ្យ​អ្នកចូលរួម​ចែករំលែក​អាទិភាព​សម្រាប់​ការងារ​នា​ពេល​អនាគត​របស់​អូ​ឌី​ស៊ី​។​ ការ​យល់​ដឹង​ដែល​ប្រមូល​បាន​ពី​សិក្ខាសាលា​នេះ​នឹង​ជួយ​ ជូន​ជា​ដំណឹង​ដល់​ការ​កែ​លម្អ​នា​ពេល​អនាគត​ចំពោះ​វេទិកា​ទិន្នន័យ​របស់​អូ​ឌី​ស៊ី​ យុទ្ធសាស្ត្រ​ផ្សព្វផ្សាយ​ និង​កិច្ច​ខិតខំ​ប្រឹងប្រែង​កសាង​សមត្ថភាព​ ដែល​រួមចំណែក​ដល់​ការ​ធ្វើ​សេចក្តី​សម្រេចចិត្ត​ផ្អែក​លើ​ភស្តុ​តាង​កាន់តែ​រឹង​មាំ​ និង​លទ្ធផល​អភិវឌ្ឍន៍​ប្រកបដោយ​ចីរភាព​នៅ​កម្ពុជា​។​